Krajské sdružení místních akčních skupin Karlovarského kraje je účastníkem projektu InduCult2.0. Projekt byl úspěšně podán v programu Interreg Central Europe (podáno 620 žádostí, přijato 35 projektů). Projekt je zaměřen na průmyslové dědictví, kulturní zdroje současného průmyslu a kreativní průmysl.
Ilustrační foto
V kontextu hlavních sociálních a ekonomických změn došlo v Evropě k transformaci průmyslové společnosti na informační společnost, která je stále více postavena na sofistikovaných službách a kreativním průmyslu. Tyto změny ovlivňují různá území s různou intenzitou. Zatímco městské aglomerace upřednostňují spíše systém spotřeby a výroby, který je založený na znalostní ekonomice, menší města se mění v periférii a často se u nich udržuje zaměření na průmysl.
InduCult2.0 spojuje regiony s průmyslovou minulostí a přítomností, které se nachází mimo hlavní aglomerace ve střední Evropě. Před nedávnem všechny tyto oblasti prošly hlubokou transformací, která nastala v důsledku automatizace, globalizace a otevření trhu. Napříč celou střední Evropou se začali objevovat vzrůstající sociální a ekonomické rozdíly. Dlouhodobá ekonomická převaha průmyslové produkce sebou přinesla určité kulturní rysy (vzorce), čitelné právě v oblastech, kde se nachází partneři zapojeni v tomto projektu. Jsou to například určité dovednosti, postoje, tradice, ale také hmotné kulturní památky a artefakty. Bohužel jsou tyto regiony považovány za méně atraktivní z pohledu kultury a doposud nevyužívají plně potenciál konceptu „Průmyslové kultury“ k jejich rozvoji.
Koncept „Průmyslové kultury“ je inovativní sám o sobě: Prozatím byl tento koncept používaný jako synonymum pro průmyslové dědictví. Teprve nedávno došlo k jeho znovu objasnění a bylo určeno, že je postaven nad rámec průmyslového dědictví, protože zahrnuje současné nebo nadcházející kulturní a kreativní zdroje (kreativní průmysl). I přestože některé aspekty „Průmyslové kultury“ jsou již aplikované, prozatím není k dispozici žádný komplexní obrys konceptu. Strategické a vědecké výstupy InduCultu2.0 budou jako první poskytovat úplný přehled o potenciálu tohoto konceptu. Pilotní akce v rámci projektu poskytnou praktické příklady a budou sloužit jako rámec pro další rozšiřování konceptu „Průmyslové kultury“.
S InduCultem2.0 chceme oživit kulturního ducha dlouhodobě využívaných průmyslových oblastí ve střední Evropě. Společně s místními subjekty budeme znovu objevovat a rozvíjet pozitivní prvky průmyslových komunit. Konkrétně mají partneři projektu v úmyslu:
Krajská síť místních akčních skupin Karlovarského kraje (KSMAS KK) bude propagovat přidanou hodnotu „Průmyslové kultury“ pomocí vymezení pojmu a šíření jeho myšlenek. V regionu bude KSMAS KK přispívat k tvorbě průmyslové identity a zatraktivnění kultury spojené s průmyslem pomocí dvou tzv. pilotních akcí, které slouží pro ověřování konceptu. První pilotní akce bude zaměřena na propagaci a zviditelnění procesů výroby spojených s regionálním průmyslem (putovní vitríny s výstavou tradičních postupů produkce v různých továrnách v regionu). Součástí druhého pilotního ověření bude kulturní akce, která představí veřejnosti tradice, které jsou spojovány s regionálním průmyslem. „Průmyslová kultura“ je často spojována s kreativním průmyslem, který není v ČR příliš rozšířen. Proto je cílem také dostat do povědomí veřejnosti výraz kreativní průmysl, který v sobě spojuje lidskou tvořivost a využívá ji při zatraktivnění průmyslu.
Některé výstupy projektu InduCult2.0 k nahlédnutí zde:
T1.3.1 InduCult2.0 Regional argumentation paper
T3.3.1 InduCult2.0 STUDY OF SCHOOL INITIATIVES
V případě zájmu o další dokumenty nás prosím kontaktujte.
Odkaz na hlavní webové stránky projektu InduCult2.0: ZDE
This project is supported by the Interreg CENTRAL EUROPE Programme funded under the European Regional Development Fund.
Vedoucí partner
Ostatní partneři